dTest: V aukci zvítězil operátor MOBIL OD ČEZ

13. června 2017 - zdroj dTest

dTest: V aukci zvítězil operátor MOBIL OD ČEZ

Aukce v hromadné změně operátorů pořádané spotřebitelskou organizací dTest zná svého vítěze. Stal se jím operátor MOBIL OD ČEZ, který nabídl nejnižší ceny. Žádný z velkých síťových operátorů se soutěže o více než sto tisíc zákazníků nezúčastnil. Vítězné tarify, o které soutěžili virtuální operátoři, osloví uživatele, kteří preferují nízkou cenu a vystačí si s menším objemem dat. Za nejlevnější vysoutěžený tarif zaplatí zákazníci 73,50 Kč.

Čtyřhodinová aukce, v níž operátoři soutěžili o nejvýhodnější nabídku volání, SMS a dat pro více než 100 000 uživatelů, proběhla 9. června.

Mobil od ČEZ

„Neúčast tří největších operátorů je vizitkou jejich přístupu k českým spotřebitelům. Fakt, že ani sto tisíc zákazníků jim nestálo za to, aby se zúčastnili soutěže, dokládá, že na pověsti jim příliš nesejde a nejdůležitější je pro ně zachování statu quo, tedy vysokých cen za neodpovídající služby,“ říká Martin Černý, ředitel dTestu.

Vítěz aukce, operátor MOBIL OD ČEZ, nabídl nejnižší cenu dvou soutěžených tarifů A a B. Za objemově nejmenší soutěžený Tarif A bez dat (100 volných minut, 50 volných SMS) zaplatí zákazníci 73,50 Kč. Stejný tarif obsahující 50 MB dat (tedy 100 volných minut, 50 volných SMS, 50 MB) bude stát 95,50 Kč. Po vyčerpání datového limitu si zákazníci budou moci dokupovat data po 250 MB za 58 Kč.

Cena soutěženého Tarifu B bez dat, který zahrnuje 500 volných minut a 250 volných SMS, bude 304 Kč. Zákazníci si budou moci zvolit stejný tarif zahrnující i 250 MB dat (tedy 500 volných minut, 250 volných SMS, 250 MB) za 364 Kč. V rámci tohoto tarifu je možné dokupovat data po 500 MB za cenu 93 Kč.

V aukci byly vypsány ještě další dva tarify nabízející 1000 minut, 500 SMS a 500 MB (s možným dokupem dat po 1000 MB), respektive 9999 minut, stejný počet SMS a 2000 MB (s možným dokupem dat po 4000 MB). Ty nebyly vysoutěženy žádným ze zúčastněných operátorů. „Je smutnou realitou českého telekomunikačního trhu, že virtuální operátoři nemají možnost nabízet konkurenceschopné ceny velkých objemů dat. Nakupují data od velkých síťových operátorů za tak vysoké velkoobchodní ceny, že jim nedovolují jít s cenou pro koncového zákazníka o mnoho níže. Dá se to shrnout jednoduše: velcí operátoři nechtějí, malí nemohou. A český spotřebitel má málo dat, zato platí a platí,“ komentuje situaci Martin Černý.

Registrovaní účastníci dnes dostanou informaci o vítězi aukce s nabídkou vysoutěžených tarifů. Do konce června mají čas na rozmyšlenou, zda chtějí nabídku využít. Pokud se rozhodnou pro změnu, nový operátor s nimi vyřídí formality potřebné k uzavření smlouvy. Neregistrovaní spotřebitelé, kterým se líbí nabídka tarifů vzešlá z aukce, mají stále možnost se dodatečně registrovat na webu kampaně www.ChciVyhodnejsiTarif.cz a ucházet se o místa, která se uvolní po těch, kteří se rozhodnou nabídku nevyužít. Registrace je stále nezávazná a bezplatná.

Je pravděpodobné, že operátoři, kteří se neúčastnili aukce, budou odcházejícím zákazníkům nabízet výhodnější produkty, než měli doposud. „To je samozřejmě pro spotřebitele pozitivum, ale doporučujeme dobře si zkontrolovat smluvní a obchodní podmínky a ověřit si, zda je prezentovaná nabídka opravdu tak výhodná. Zjistěte si, na jak dlouho budete smlouvou vázáni nebo zda vám hrozí sankce za předčasné ukončení smlouvy a v jaké výši. A není dobré podléhat nátlaku, že se musíte brzy rozhodnout,“ uzavírá Černý.

Operátor MOBIL OD ČEZ je obchodní značkou společnosti ČEZ Prodej. Poskytuje výlučně paušální služby v síti O2, a to v současné době více než 75 000 zákazníků. Využívání služeb MOBIL OD ČEZ není podmíněno odebíráním elektřiny či plynu od ČEZ.

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum