Siemens

    Siemensů mám ve sbírce nejvíc modelů. Mezi nejstarší patří unikátní S3 Com. Postupně sem doplním všechny modely ze sbírky, tak prosím o trpělivost.

    Siemens S3 Com

 


     Siemens je, respektive byla, německá mobilní značka s hlavním sídle v německém Mnichově. Telefony značky Siemens byly svého času velmi oblíbené. Získaly si pověst dobře vybavených telefonů za rozumnou cenu s příjemným ovládáním a zpravidla konzervativním designem. Hojně se prodávaly také low-endy (nenáročné) řady A, které si tisíce zákazníků získávaly především velmi nízkou cenou. V dubnu 2000 kupuje Siemens od Bosche výrobní obor komunikační techniky. “Uzavřeli jsme tím jeden ze ztrátových obchodů posledních let”, vysvětlil k tomu pan Hermann Scholl, předseda představenstva Bosch GmbH 31. ledna 2001. Bohužel špatně nastavená produktová nabídka a zvýšená poruchovost se stala příčinou postupného úpadku Siemense. Podle vyjádření vedení společnosti prodělával Siemens od začátku roku 2005 každý den 1,5 milionu eur. V polovině roku 2005 proto přišla záchrana od tchajwanské společnosti Benq (vznikla několika let předtím, odštěpením od společnosti Acer), která mobilní divizi Siemensu k 1. říjnu 2005 odkoupila (hodnota transakce - 350 milionů eur, tehdy asi 10,5 miliardy korun) a založila dceřinou společnost Benq Mobile. Ta po vlažném začátku začala produkovat nové telefony pod značkou Benq-Siemens. Benq Mobile krach firmy možná jen trochu oddálil, ale zabránit mu nedokázal. Produkce mobilů je v Německu zejména kvůli drahé pracovní síle mnohem nákladnější než v Asii, a tak k žádnému finančnímu uzdravení nedošlo a výroba telefonů byla svým způsobem dotovaná ze strany mateřské společnosti. Té ale po roce působení divize Benq Mobile – v září roku 2006 – došla trpělivost a své dceřinné společnosti zastavila veškeré platby. Firma se tak ocitla v platební neschopnosti a vyhlásila bankrot. Tento stav se dotkl i českých zákazníků, respektive prodejců mobilů Benq-Siemens. Benq Mobile totiž přerušil podporu oficiálních servisních středisek, která na celou věc reagovala tak, že přestala přijímat záruční opravy. Prodejci se tím pádem dostali do svízelné situace, neboť jsou ze zákona povinni zajistit záruční servis, i kdyby to mělo být na jejich vlastní náklady. Dobré jméno značky Siemens tak bylo v oblasti mobilů silně znehodnoceno, což při dnešní vysoké konkurenci znamenalo její definitivní konec. Telefony Siemens a Benq-Siemens zmizely z trhu.

    Dnes se můžeme stále setkat se značkami Bosch (automobilová a průmyslová technika) Siemens (velmi široké zaměření od domácích spotřebičů po kolejová vozidla) i Benq (PC příslušenství a vybavení, Projektory, Digitální fotoaparáty), ale jediný Benq se věnuje také výrobě mobilů, i když po nepovedeném převzetí značky Siemens, ohlašoval konec produkce mobilních telefonů. Výrobce by se měl v současnosti soustředit pouze na domácí tchajwanský a také čínský trh.


A zde nahlédnutí do historie:

    Historie Siemensu se začala psát 12. října 1847, kdy Ernst Werner von Siemens (13.12. 1816 - 6.12. 1892) založil se svým společníkem firmu Siemens & Halske, která se zabývala vývojem a výrobou telegrafů a výstražných signalizačních zařízení pro železnici. Byla to firma Siemens, která vybudovala telegrafní spojení mezi Británií a Indií, položila první podmořský kabel mezi Evropou a Amerikou. Z hlediska dlouhé historie koncernu se telekomunikační divize (vznik šesti základních divizí - 1969) začala věnovat mobilním technologiím poměrně nedávno. Nabízela mobilní telefony NMT, GSM, TDMA, GPRS, EDGE, UMTS a také zařízení pro budování mobilních sítí. Určitě si pamatujete telefony Bosch, které byly v devadesátých letech velmi populární a potom náhle zmizely – mobilní divizi společnosti Bosch totiž v roce 2000 koupil právě Siemens. Získal tím hlavně vývojové oddělení, které tehdy mělo poměrně velký náskok. Pro nás pravděpodobně nejzajímavější byla divize Informace a komunikace (Information and Communications), která se skládala ze tří částí. Jedna se zabývala mobilními telefony (Information and Communication Mobile), druhá mobilními sítěmi (Information and Communication Networks), třetí pak řešeními pro firmy (Siemens Business Services).

    Siemens se zapsal mezi významné evropské výrobce mobilních telefonů. Roku 1986 uvádí svůj první mobilní telefon určený do automobilů - 8,8 kg vážící Siemens C1. O dva roky později přišel Siemens C2 a C2 Portable, zatímco první verze byla ještě stále určena do automobilů, druhá verze s označením Siemens C2 Portable byl prvním telefonem tohoto výrobce, který ke svému provozu automobil nepotřeboval. Roku 1990 byla uvedena dvojice mobilních telefonů Siemens C3 a C3 Portable. Jako další telefony určené pro síť C-Netz se do prodeje dostaly modely C4 a C5. Siemens také vyvinul telefony pro sítě NMT, jako první se objevil Siemens MT-407, následovaný modely Siemens NT-901, NT-910, NT-92 a jako poslední mobilní telefon pro síť NMT900 byl uveden Siemens Pocket.


Označování sérií (bude doplňováno):

A - levná třída, AF, AL, AX, C - střední třída, CC, CF, CL, CX, EF, EL, M - vyšší střední třída, MC, ME, MT, P, S - nejlepší telefony, SF, SK, SL, ST, SX, U - UMTS, Xelibri - stylové.

Xelibri.

Stylové módní doplňky. Zvládají jen ty nejzákladnější funkce pro telefonování, spíše se zaměřují na extravagantní vzhled. Vyrábějí se v poměrně malých sériích a prodávají se často v obchodech s módou. Na rozdíl od podobných konkurenčních telefonů je tento luxus přístupný i pro běžné lidi. Xelibri jsou vydávány vždy jako ucelená kolekce, zatím existují dvě po čtyřech kusech. Jednotlivé modely jsou číslovány jednomístným číslem, setkáte se tedy s označením Xelibri 1, Xelibri 2 až Xelibri 8. Poslední uvedená kolekce Xelibri podzim/zima 2003 zahrnovala telefony s označením 5, 6, 7 a 8.

Písmeno L na druhém místě - jedná se o luxusní přístroj.


Siemens MT-407

7.5 kg, 270 x 195 x 73 mm

Siemens NT-901

3.9 kg, 202 x 230 x 58 mm

Siemens NT-910

900 g, 56 x 190 x 74

Siemens NT-92

(nemám foto)

Siemens Pocket

NMT 900 Mhz

C1 (1985)

C2 a C2 Portable (1987)

C3 (1990 - 1991)

C4 Compact (1992)

C5 Economy (1994 -1995)

P1 (1995)

S1 (1994)

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum