Sony

    Sony, kterého se dočkáte jako prvního je CMD-Z1 (vlastním dva kusy, oba funkční). Ve sbírce se nachází další modely, které se zde časem objeví. Například Sony CM-DX1000, 2000 a další. Na internetu jsem zahlédl informace o mobilu Sony CM-DX100. Podrobnosti hledám.

    Sony CMD-Z1

    Sony CM-DX1000

 


    Firma Sony byla založena v Japonsku po druhé světové válce. Dva přátelé, Masaru Ibuka 11.4. 1908 - 19.12. 1997) a Akio Morita (26.1. 1921 - 3.10. 1999), založili 7. května 1946 malou společnost s názvem Tokio Tsushin Kogyo Kabushiki Kaisha (Tokio Telekomunikace Engineering Corporation, předchůdce Sony Corporation) s přibližně 20 zaměstnanci zabývající se výrobou spotřební elektroniky. Historicky prvním výrobkem byl elektrický vařič rýže, který podle dobových svědectví příliš nefungoval – většinou rýži rozvařil či naopak nedovařil. V roce 1952 získala tato společnost licenci na výrobu polovodičového tranzistoru, výkřiku tehdejší vědy a techniky. Dokázala toho náležitě využít, už o tři roky později uvedla na trh první japonské tranzistorové rádio. V roce 1958 Morita a Ibuka se rozhodli přejmenovat svou společnost na Sony. Název Sony je vytvořen ze dvou slov. Prvním z nich je latinské slovo sonus, ze kterého vzniklo i anglické slovo sound (zvuk). Druhým je spojení sonny boy, které označuje mladého chlapce plného nadšení a energie. Další objevy následovaly v rychlém sledu – barevná televize s obrazovkou Trinitron v roce 1968, barevná videokazeta o tři roky později, poté firmu neskutečně proslavil kapesní přehrávač MC kazet – walkman v roce 1979, 3,5″ disketa v roce 1989. Zapomenout nesmíme ani na první CD přehrávač (1982) a další a další objevy, vynálezy a technické novinky.

    Společnost celým jménem nazvaná „Sony Ericsson Mobile Communications“ vznikla spojením dvou firem Sony a Ericsson na podzim roku 2001 ve velmi nevhodné datum – tisková konference, kdy bylo spojení oficiálně oznámeno, proběhla 11. září 2001. Sony Ericsson vznikl 1.10. 2001 jako společný podnik a obě zmíněné firmy mají podíl 50 %. Prvním mobilem s logem Sony Ericssonu byl model T68i, který byl uveden na trh v březnu 2002. Jednalo se však prakticky o starší Ericsson T68 v novém kabátě, takže o prvních skutečných novinkách můžeme mluvit až později. V červnu stejného roku Sony Ericsson představil dva telefony – T200 a T300. Před vznikem Sony Ericssonu měly společnosti Sony i Ericsson řadu divizí zaměřených na nejrůznější činnosti. Pro nás je důležitá jen jediná divize od každé společnosti, která má pod palcem mobilní telefony. Je zajímavé, že ani u jedné firmy neexistovala divize specializovaná výhradně na mobily. U Ericssonu vstoupila do hry divize spotřební
elektroniky (Ericsson Division Consumer Products), u Sony se jednalo o divizi telekomunikačních technologií (Sony Digital Telecommunication Network Company). Nově vzniklá firma převzala od svých předchůdců jen ty části, které se zabývaly koncovými mobilními přístroji a jejich příslušenstvím. Bez zájmu ponechala síťové technologie i ostatní spotřební elektroniku. Sony Ericsson vybudoval centrálu na neutrální půdě – mimo Švédsko i Japonsko – v Londýně. Britské centrum se stará kromě řízení a plánování světlých zítřků také o propagaci produktů, jejich distribuci a služby zákazníkům. Na vývoji se pak podílejí týmy odborníků ze Švédska, Japonska, Číny a Velké Británie. 


Označování sérií Sony a Sony Ericsson (bude doplňováno):

Řada - C - nové označení pro Cyber-shoty (fotomobily)

          D -

          F -

          G - zaměřena na prohlížení webu a odpovídá označení Generation Web.

          J  - levné modely ( ? )

          K - starší označení pro Cyber-shoty (fotomobily)

          M - chytré telefony (smartphony)

          P - chytré telefony (smartphony)

          S - stylové modely

          R -

          T  - klasická konstrukce

          V -

          W - přehrávání hudby (od slova Walkman)

          Z - véčková konstrukce

    Dalším ukazatelem vybavenosti mobilů Sony Ericsson je první číslice. Pokud je hned za písmenem číslice 1, jedná se o nejjednodušší telefon. Číslice 2 ukazuje na stylový kousek, který si s funkcemi také příliš hlavu neláme. Následuje dlouhá mezera, číslice šest pak označuje vybavené telefony určené pro náročné uživatele, plné datových i organizačních funkcí. Zbývající dvě číslice, osmička a devítka, jsou zatím vyhrazeny pro komunikátory.

    Telefony které se prodávají v Evropě mají na konci označení modelu písmenko i (International - Mezinárodní). Stejné telefony pro Čínu (a ostatní asijské země) mají písmenko „c“ a pro Ameriku písmenko „a“.


Pravděpodobný předchůdce:

CMD-X200

Pohotovostní doba 18 h, doba volání 1.40 h, 140 x 61 x 27 mm, 280 g

Rok 1994, baterie NiMH 550 mAh

Cmdx200 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | mapa stránek | diskuzní fórum